Már évezredek óta a gabonafélék számítanak az emberiség legfőbb energiaforrásának, noha a gazdagabb és modernebb országokban már nem játszanak jelentős szerepet a gasztronómiában.
Talán a rizs, a búza és a kukorica vetette meg jobban a lábát, pedig rengeteg más olyan gabona is van, mely igen fontos tápanyagokat tartalmaz.
A gasztronómiában a modern eszközeinknek és fejlettségünknek köszönhetően már csak a képzelet szabhat határt, így ezeket a növényeket sokszínűségüknek köszönhetően ma már számos ételhez elkészíthetjük bármely évszakban és rengeteg formátumban is.
Ebben a cikkben, valamint a következő bejegyzéseimben szeretném nektek megmutatni, hány -féle olyan gabona létezik, mely kevésbé ismert, s bővebben mesélni sokszínűségükről és felhasználási lehetőségeikről, hiszen jelentősen hozzájárulnak szervezetünk egészséges működéséhez, mely talán az egyik legfontosabb szempont ahhoz, hogy életünkben minden területen megfelelő teljesítményt produkálhassunk, hiszen egészség nélkül nem igazán tudunk maximálisan teljesíteni semmilyen téren.
Szerencsére az emberek többsége Hazánkban is kezd ráállni az egészségesebb táplálkozásra, mely nem egyenlő a vegetáriánus életmóddal. Vegetáriánus életmód nélkül is táplálkozhatunk egészségesen!
A helyes táplálkozás alapköveit a teljes értékű gabonaféléknél kell kezdenünk, ezeknek a növényeknek a száma több, mint 5000 körülire tehető, ami igen nagy szám, ezekből kerülnek az asztalunkra, finomabbnál finomabb és kreatív formában.
Ezek a növények a szervezet számára elegendő sót, fehérjét, cukrot, zsírt és ásványi anyagot tartalmaznak, valamint számos vitamin is megtalálható bennük, ilyen például a B1, B2 vitamin is.
Azonban az ember ahogy egyre modernebbé vált, s az eszközei is fejlettebbek lettek, a különféle finomítási eljárások során ezek a gabonafélék értékükből, vitamin és ásványi anyag tartalmukból is jelentősen sokat veszítettek el.
Azért is fontos teljes értékű gabonákat fogyasztani, hiszen a csíra és maga a gabonaszem külső burka is rengeteg olyan alkotóelemet tartalmaz, mely elengedhetetlen az egészségesen működő szervezethez, azonban a finomítási folyamatok során ezek mind – mind elvesznek s semmivé válnak.
Ahhoz, hogy főzésük során ne veszítsünk sok tápanyagot például a búzából, árpából, fontos ügyelni a főzőedénynél arra, hogy lehetőleg ne alumíniumból legyen, hanem rozsdamentes acélból készüljön, de megfelelő lehet egy öntöttvas edény, vagy cserépből készült is, azonban ne tartalmazzon pl. ólmot, hiszen fémnyomokat hagynak az ételekben az oxidálódás során.
Kevergetés során a fából készült eszközöket részesítsük előnyben, mert a főzés során a fémből készültek is oxidálódnak valamelyest, így majdnem ugyanott vagyunk, mintha fémedényekben főznénk.
Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg és lájkold a Facebook oldalamat is, hiszen a Tündérkert már ott is jelen van! 🙂